یكی از مشكلات بزرگی كه هنگام كار با لپ‌تاپ با آن مواجه هستیم، خالی شدن سریع باتری در صورت عدم اتصال به برق است. این مشكل بویژه هنگامی كه در سفر هستید یا به برق خارجی دسترسی ندارید و لزوماً ظاهر زیبای سیستم عامل برایتان اهمیت چندانی ندارد اما می‌خواهید حداكثر استفاده از باتری را ببرید بیشتر نمایان می‌شود.

نرم‌افزاری كوچك و رایگان به نام Aerofil برای ویندوز ۷ و ویستا (هم ۳۲ بیت و هم ۶۴ بیت) وجود دارد كه به صورت خودكار در هنگامی كه منبع برق خارجی ندارید و از باتری استفاده می‌كنید، میزان مصرف را در لپ‌تاپ كاهش می‌دهد و بدین‌ترتیب  می‌تواند تا ۲۵% عمر باتری لپ‌تاپ را افزایش دهد.

كاهش میزان مصرف با از كار انداختن خودكار برخی از ویژگی‌های ویندوز انجام می‌شود؛ برای مثال واسط كاربری «آیرو» یا «میله كناری» ویندوز را موقتاً غیرفعال می‌كند، صدای لپ‌تاپ را قطع می‌كند و غیره. البته  اگر بخواهید می‌توانید با راست‌كلیك بر روی آیكون این نرم‌افزار كه در سینیِ سیستم (system tray) ظاهر می‌شود این تنظیمات را از حالت خودكار خارج كنید.

Aerofoil screenshot عمر باتری لپ‌تاپ خود را افزایش دهید!

یكی از ویژگی‌های جالب این نرم‌افزار آن است كه می‌تواند به صورت خودكار و بسته به اینكه از چه منبعی استفاده می‌كنید (برق یا باتری)، «سیاست مصرف برق» در لپ‌تاپ را بطور متناسب تغییر دهد. برای مثال هنگامی كه از باتری استفاده می‌كنید لپ‌تاپ به صورت خودكار در حالت «صرفه‌جویی انرژی» قرار می‌گیرد و هنگامی كه از برق استفاده می‌كنید به صورت خودكار در حالت «حداكثر عملكرد» قرار می‌گیرد.

برای دانلود آخرین نسخه‌ی این نرم‌افزار رایگان كه برای ویندوز ۷ و ویستا (هم ۳۲ بیتی و هم ۶۴ بیتی) آماده شده است و فقط ۷۲۰ كیلو حجم دارد، به وب‌سایت سازنده‌ی آن مراجعه كنید.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 مهر 1389    | توسط: محمد    | طبقه بندی: IT و تجارت الکترونیک،     | نظرات()