ماموریت ممکن

امروزه بازی‌های کامپیوتری یکی از جذاب‌ترین سرگرمی‌ها در دوران ما هستند و گروه‌های مختلف سنی از كودكان گرفته تا افراد بزرگسال به جرگه علاقه‌مندان به بازی‌‌های كامپیوتری پیوسته‌اند.

رشد كیفی و كمی‌بازی‌های كامپیوتری و همچنین امكان تعامل با دنیای مجازی از دلایلی هستند كه باعث جذابیت بازی‌های كامپیوتری شده‌اند.
به كمك حضور بازی‌های جدید و ابزارهای مدرن بازی‌، امروزه در یک بازی کامپیوتری می‌توانید به یک راننده ماهر تبدیل شوید و با جدید‌ترین و گران قیمت‌ترین اتومبیل‌ها به مسابقه با دیگران بپردازید. می‌توانید با استفاده از بازی‌های حركتی پینگ پنگ، تنیس بازی كنید یا گریزی به دنیای موسیقی بزنید. حتی می‌توانید به یک قهرمان بدل شده و به جنگ دیو و موجودات فضایی عظیم بروید. می‌توانید كارهایی را انجام دهید كه شاید انجام آنها در دنیای واقعی غیرممکن و غیرقابل تصور باشد؛ اما در دنیای بازی‌های کامپیوتری بدون به خطر‌انداختن امنیت خود می‌توانید بسیاری از چیزهایی را که تجربه آنها در دنیای واقعی غیرممکن است را تجربه کنید. اما به هر حال ورود به دنیای شگفت‌انگیزی كه بازی‌های كامپیوتری برای ما به ارمغان آورده‌اند، نیازمند به ابزار و وسایلی است كه خوشبختانه این روزها در بازار كامپیوتر ما به راحتی و به وفور یافت می‌شود. البته شاید قیمت این ابزارها تا حدودی گران باشد، ولی برای برخی از گیم‌بازان صرف مبلغ بالا برای ایجاد ساعاتی خوش و پر هیجان می‌ارزد.

 

ابزارهای جدید بازی در بازار
سال‌ها است كه ما با كنسول‌های بازی نظیر X BOX، X BOX 360، WII، PSP، PS3 آشنا هستیم. این اواخر هم ابزارهای جانبی در كنار این كنسول‌ها به بازار عرضه شده‌اند كه جذابیت بیشتری برای گیمرها دارند. به عنوان مثال ابزارهای بازی موسیقی، مانند درام‌های بی‌سیم، گیتار بی‌سیم، بازی‌های حركتی مانند پینگ پنگ، تنیس و.... فرمان‌های خودرو كه به كلاج و ترمز و ... مجهزند توسط شركت‌هایی چون لاجیتك، سونی‌، نینتندو‌، فراسو و... به بازار عرضه شده‌اند. این ابزارها روی كنسول‌های بازی یا در كنار آنها در نقش مكمل به كار برده می‌شوند و با قیمت‌های مختلفی از حدود یكصد هزار تومان تا 450 هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شوند.
لذت رانندگی با سرعت بالا‌، بدون خطر
یكی از پر مخاطب‌ترین نمونه این ابزارها یك بازی حركتی است كه به یك فرمان، كلاج و ترمز مجهز است و كاربر به وسیله آن می‌تواند یك رانندگی واقعی را با سرعت بالا تجربه كند. بر اساس اعلام مسوول فروش شركت صوت و تصویر پایتخت، یكی از عرضه‌كنندگان تجهیزات بازی و سرگرمی، این ابزار سرگرمی ‌با عنوان G27 و از خانواده لاجیتك است كه به بازار عرضه شده است و به كلاج و ترمز مجهز است و برای كنسول‌های PS3‌،PS2 و PCطراحی شده است. به گفته وی، فرمان مسابقه ای G27 كاربر را روی یك صندلی واقعی شبیه سازی شده می‌نشاند و كاربر با مكانیسم عكس‌العمل دوموتوره این دستگاه می‌تواند قدرت، سرعت و دقت را به خوبی در یك شرایط شبیه‌سازی شده و با حس جاده واقعی تجربه كند. فرمان مسابقه‌ای G27 با قیمت 420 هزار تومان به فروش می‌رسد.
مدل‌های دیگری از این فرمان توسط شركت آواژنگ به بازار عرضه شده‌اند كه نمونه‌های LOGITECH FORMULA FORCE EX‌، نمونه لرزشیLOGITECH FORMULA،MOMO RACING FORCE FEEDBACK و DRIVING FORCE EX برای PC و فرمان مسابقه‌ای DRIVING FORCE GT و نمونه‌ بی‌سیم DRIVING FORCE برای PS3 طراحی و به بازار عرضه شده‌اند. فراسو نیز فرمان‌های بازی را با قیمت‌های مختلفی به بازار عرضه كرده است. یكی از مدل‌های این ابزارها مدل،FGW-810 Black / Blue است كه مجهز به Axis Joystick و دنده و پدال پایی، موتور لرزاننده برای حس واقعی هیجان بازی بوده و با قیمتی حدود 43 هزار تومان در فروشگاه‌های لاوان عرضه شده است.
بازار گرم بازی‌های حركتی
شرکت مایکروسافت نیز کنسول‌های بازی جدیدی موسوم به کینکت (Kinect) را به بازار داخلی عرضه كرده است كه البته این كنسول با پك كامل وارد بازار داخلی نشده است.به گفته مسوول فروش شركت صوت و تصویر پایتخت، این سیستم، یک سیستم حرکتی است که مبتنی بر یک دوربین کار می‌کند و بر خلاف ابزارهای مشابه برای کنسول‌های Wii و Ps3 احتیاج به هیچ ابزار کنترل کننده در دست کاربر ندارد. این فناوری خارق‌العاده از سیستم ردیابی بدن استفاده می‌کند و دارای سنسورهایی است که بدن کاربر را شناسایی کرده و تمامی ‌حرکات بدن کاربر را در درون بازی انعکاس می‌دهد. كینكت (kinect) با كنسول بازی x box 360 سازگار است و همان طور كه گفتیم پك كامل آن هنوز وارد بازار داخلی نشده است. با این وجود قیمت پك نصفه و نیمه این ابزار بازی 200 هزار تومان است و اما ابزار بازی دیگری كه این روزها در بازار سرو صدای زیادی به پا كرده است، بازی‌های حركتی شركت نینتندو هستند. البته شركت‌های دیگری نظیر لاجیتك و سونی هم در این زمینه ابزارهایی به بازار عرضه كرده‌اند. به وسیله این ابزارهای حركتی می‌توانید به راحتی و به طور بی‌سیم در دنیای ویدئویی بوكس، تنیس، بولینگ، پینگ‌پنگ، بیسبال‌، گلف و... بازی كنید. این دستگاه‌ها نیز با قیمتی حدود 300 تا 370 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسند. البته در زمینه ابزارهای حركتی، شركت سونی محصول جدیدش را كه move نام دارد، به بازار عرضه كرده است. این دسته بازی را برای كنسول‌های بازی ps3 به بازار عرضه كرده است كه این ابزار یك دسته بازی لرزشی کوچک است که شبیه به میکروفن ساخته شده است و بخشی را در قسمت فوقانی خود شامل می‌شود که مانند توپ پینگ‌پنگ است و چراغ led داخل آن روشن می‌شود. این دستگاه در حال حاضر با قیمت 115 تا 130 هزار تومان در بازار داخلی به فروش می‌رسد.
موسیقیدانان گیمر
ابزار جدیدی كه شركت‌های تولیدكننده محصولات سرگرمی‌برای گیمرها تولید كرده‌اند یك محصول هیجان‌انگیز و جالب است. شركت‌هایی نظیر لاجیتك، كوانتوم و... با تولید آلات موسیقی به شكل كنسول‌های مكمل xbox و ps3 درصدد برآمده‌اند تا به گیمرهای علاقه‌مند به موسیقی هم خدماتی ارائه كنند.
محصولات تولیدی این شركت‌ها شامل، گیتار و درام‌های موسیقی است كه به صفحه‌های لمسی و شاسی‌های حساس مجهز است .قیمت گیتارهای لمسی هم كه با برندهای مختلفی چون كوانتوم، لاجیتك، پگاه چینی و... به بازار عرضه شده‌اند حدود 70 هزار تومان تا 250 هزار تومان است. این گیتارها به همه كنسول‌های بازی نظیر XBOX ‌،PS3 و ... سازگارند.
PC مناسب برای گیمرها
یاشار باقری یكی از فعالان بازار كه دستی هم در اسمبل كردن سیستم‌های كامپیوتری برای گیمرها دارد، می‌گوید، به‌طور كلی هزینه اسمبل كردن یك كامپیوتر رومیزی برای گیمر‌ها حدود 700 هزار تومان تا یك میلیون و دویست هزار تومان است. به گفته وی‌، مهم‌ترین نكته برای اسمبل كردن یك كامپیوتر مخصوص گیم این است كه قطعات آن با هم تناسب داشته باشند. باید رم و مادربورد از لحاظ فركانس با هم همخوانی داشته باشند. به گفته وی‌، اگر بخواهیم برای یك گیمر یك سیستم كامپیوتری اسمبل كنیم بهترین انتخاب این است كه از پردازنده سری P43‌، به عنوان مثال P43 7500 استفاده شود كه قیمت آن 140 هزار تومان است. برای چنین پردازنده‌ای مادربورد P43 ASUS یا مادربورد P6T كه معروف‌ترین مادربورد گیمینگ است مناسب است. قیمت این مادربوردها نیز حدود 280 تا 315 هزار تومان است. رم متناسب با چنین مادربوردی نیز باید حداقل سه گیگابایت از نوع DDR3 باشد. البته رم‌های شش گیگابایتی از نوع DDR5 نیز انتخاب خوبی هستند كه معمولا برای پردازنده‌های INTEL CORE I 7 930 به كار می‌روند و اما انتخاب كارت گرافیك مناسب برای یك سیستم گیمینگ نیز موضوع مهمی ‌است. به گفته باقری كارت گرافیك باید حداقل یك گیگابایت از نوع DDR3 آن هم از خانواده ASUS باشد.وی مدل ATI ASUS 5450 1GB DDR3 را از مادربوردهای معروف گیمینگ نام برد كه قیمتی حدود 100 هزار تومان دارد. نوع 1GB DDR5 این كارت گرافیك هم قیمتی حدود 145 هزار تومان دارد. در مورد صفحه نمایش هم این فعال بازار گفت، نمونه‌های صفحه عریض 19 اینچ بهترین گزینه هستند.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 آبان 1389    | توسط: محمد    | طبقه بندی: کامپیوتر،     | نظرات()